Yenidoğan bebek yatağı nasıl olmalı?

Yenidoğan yatak seçimi çocuğun gelişimi açısından çok önemlidir. Özellikle 1 yaşına kadar bu konuya çok dikkat edilmelidir. Anne ile çocuğun bu süre boyunca yakın olması gerektiğinden dolayı tercih edilen yataklarında öne uygun bir şekilde seçilmesi çok önemlidir. Aksi taktirde bebeğin uyku düzeninde bozulmalar olacaktır. Bu da gelişim sürecinde ki çocuğa zarar verebilir. Dikkat edilmesi gereken detaylardan birisi bebeklerin ilk 6 ay ve ondan sonraki altı ayı için farklı tipte yatak seçimidir. Bu iki dönem uykuyu çok seven ve gelişmesi için uyuması gereken bebeklerin çok ihtiyaç duyduğu bir durumdur.

En sağlıklı bebek yatağı
Bebekler için en ideal yaysız sert sünger bebek yataklarıdır. Hem yıkanabilir kılıfları ve hem de sağlıklı olmaları sebebi ile yaylı yataklardan daha avantajlıdır.
Solda müşterimizden gelen, beşik ve karyola içinden çıkan yatak örneği sağda firmamız tarafından imalatı yapılan sünger bebek yatağı resmi bulunuyor. Bu iki yatak arasındaki bir kaç farkı şöyle sıralayabiliriz:
1. Soldaki yatak polyester ve oldukça ucuz astardan yapılmış. Firmamızın yatakları ise %100 pamuklu kumaştan yapılmaktadır.
2. Soldaki yatakta kullanılan sünger en ucuz ve kalitesiz olan, omuz vatkasında kullanılan bulaşık süngerinden daha kalitesiz süngerdir. Firmamız gri süngerin en kalitelisi olan 32 DSN süngeri kullanmaktadır.
3. Müşteriden gelen yatakta elyaf kullanılmamış, firmamızın ürettiği yataklarda sünger çevresi elyaf ile sarılmaktadır.
4. Yatak kılıfı fermuarsızdır. Firmamızın yatağı fermuarlıdır, yıkanabilir özelliğe sahiptir.
5. Soldaki yatakta işçilik oldukça kalitesizdir, Firmamızın yatağında oldukça dikkatli bir emek sarf edilmiştir.

Yenidoğan bebek için pamuk yatak çok uygun bir tercih değildir. Çocuklar için düzenli ve düzgün bir zeminde uyku çok önemlidir. Sadece pamuk dolu olan yataklarda öbekleşme genellikle sık rastlanan bir durumdur. O nedenle tercih ederken tamamen pamuk olan yatakları tercih etmeniz yanlış bir karar olacaktır. Aynı zamanda pamuğun içerisinde akar isimli bakteriler sıklıkla bulunmaktadır. Bu da bağışıklık sistemi tam oturmayan çocuklarda alerjik reaksiyonların yaşanmasına neden olmaktadır. Bu nedenlerden dolayı pamuk yatağı çocuğunuzda kullanmanız tavsiye edilmez. Bununla beraber birazdan bahsedeceğimiz SIDS sendromu tehlikesinden dolayı da pamuk yatak kullanılması tavsiye edilmez. Seçtiğiniz yatağın ortopedik ve yıkanabilir olmasına dikkat etmelisiniz. Bu sayede kılıf ve yatak yıkanarak bakteri oluşumunun önüne geçilmiş olacaktır.  Bu noktada en mantıklı yatak yaysız sünger yatak olacaktır. Firmamız beşiğinize özel ölçü sünger yatak yapmaktadır. Konuyla ilgili alt panelde sorularınız sorabilir yada direk iletişim kanalları ile ulaşabilirsiniz.

Yarı ve full ortapedik bebek yatağı yeni doğan çocuklar için en çok tavsiye edilen yataktır. Çünkü bu yatakta bebeğin sağlıklı uyuması sağlanmaktadır. Ortapedik yatak tercih edilirken, tamamen süngerden üretilmiş yatakları tercih etmek gerekiyor. İçerisinde metal olan yada aşırı yumuşak yataklardan uzak durmalısınız. Yapılan araştırmalar sonucunda bu türde yatakların özellikle yeni doğanlar için çok verimli bir uyku ortamı sağladığı görülmüştür. Alınacak sert sünger bebek yatağının boyunun ise ideal olarak 70*120 boyutlarında olması tavsiye edilmektedir. Bu ölçülerde ilk 12 ay için bebek için sağlıklı bir uyku ortamı oluşturulmuş olur. Her ne kadar belli bir ölçü verilmiş olsa da her ebeveynin almış olduğu beşiğe göre belli bir ölçü bulunuyor. Firmamız ölçünüze göre özel yatak üretimi de yapmaktadır.

Yenidoğan bebek için pamuk yatak değil sert sünger bebek yatağı tercih etmelisiniz. Full ortapedik yada yarı ortapedik bebek yatakları içerisinde yay bulunan metal aksanlı yataklardır. Bu yataklar yerine sade süngerden yapılmış sert ve sağlıklı beşik yatağı tercih etmelisiniz.

# BURASI ÖNEMLİ: Seçeceğiniz yatak neden sert olmalı? Öncelikle bebek omurga gelişimi için yatağın yumuşak olmaması gerekiyor. İkinci ve en önemli sebebi SIDS sendromu tehlikesi yaşamamak için yumuşak yatak tercihi yapmamanız gerekiyor. SIDS sendromu ani ölüm sendromudur. Amerikada her yıl 6000 bebek ani ölüm sendromu ile hayatını kaybeder. SIDS sendromunu uzmanlar yüzüstü dönmesi sonucu nefes alamayıp hayatını kaybetmesi sonucuna bağlanmaktadır. Bu sebeple yumuşak yataklar ve yumuşak yastık kullanırken ebeveynlerin daha dikkatli olması gerektiğini düşünmekteyiz.

Bebek yatağı kaç cm olmalı?

Bizim tavsiye ettiğimiz kalınlık minimum 10 cm’dir. Tabii taşınabilir, ufak sepet beşikler için 5 cm’ye kadar düşebilirsiniz. Fakat standart ev içi beşik yada park yataklar için sünger yataklar 10 cm’nin altına düşmemeli. Bütçenize göre 10 cm üzeri de sipariş verebilirsiniz. Yine beşiğin özelliklerine göre bazı durumlarda 10 cm alçak gelebiliyor. Bu durumda ölçünüze özel sipariş de verebilirsiniz. 

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.