Montessori Yatak Nedir? Neden Önemlidir?

Montessori yan korumalık ve yaysız yataklar hakkında bilgi verdiğimiz yazımıza hoş geldiniz. 

Montessori yatak, bebek ve çocuklarınızın daha kolay kullanabileceği yer yatağı türüdür. Çocuklar için erişimi basittir. Çocuk erişimi ilk etapta çok önemli bir konu değilmiş gibi görünse de, oldukça önemlidir. Neden? Yer yatağında çocuk uykusu geldiği zaman, kendi iradesi ile yatağa gider. Yine uyandığında aynı durum söz konusudur. Beşiklerde ise bir yetişkinin yardımına ihtiyacı vardır. Bununla beraber, beşiklerde çocuk yataktan çıktıktan sonra beşik ile irtibatı tamamen kesilir. Yer yatağında ise çocuk yatağıyla ilgilenebilir, düzenleyebilir, istediği zaman yatağına dönebilir.

 

 

Montessori ismi Maria Montessori’den gelmektedir. Çocukların yaşam felsefelerinde sorumluluk almaları noktasında belli fikirler öne sürmektedir. Montessori yer yatakları da gündelik yaşamda bu felsefeyi uygulaya bilecek ortamlar hazırlar. Montessori felsefesinin çocuklar için evde verilen eğitimde bu yatakların yeri önemlidir. Çünkü çocuk dilediği zaman yatma, dilediği zaman kalkma yada yatağında bekleme gibi kararları kendi vermelidir. Bu tarz ufak kararlarda ebeveyne bağlı kalmamalıdır.

 

Montessori yatak koruyucu minderi

 

 

Beşikler çocuklar için gereksiz bir sınırlayıcıdır. Ve çocukların hareket alanını daraltır. Buda onların daha az sorumluluk almalarına sebep olabilir. Bununla beraber çocukların yatak düşme gibi tehlikeli durumları da olmaz.

 

 

Neden Yer Yatağı?
Yere yakın yataklar ufak çocuklara özgür bir yaşam alanı sağlar. Özellikle, beşik ile karşılaştırma yapıldığında, beşik sınırlayıcıdır ve küçük çocukların yataklarından çıkmak için ebeveynlerine muhtaç olduğunu hissettirir.

 

 

Maria Montessori bebek yer yatağı ile ilgili şöyle söylemektedir: “Çocukların zihinlerinde onlara karmaşık gelmeyecek düzenler oluşturulmalı. Yere yakın bir yatak ve yumuşak büyük bir halı ile onların rahat şekilde hareket edebileceği bir alan sağlarsanız, sabah herkesten önce uyandığında ebeveynlerini uyandırmak yerine kendi ortamında vakit geçirir.”

 

 

Oyun Alanı Olarak Yer Yatağının Önemi

Montessori’nin geliştirdiği fikirlerde çocuklar kendi odalarında rahat ve özgür bir şekilde hareket alanına sahip olmalıdır. Bu sebeple yer yatakları çocukların hareket alanında bir kısıtlama yapmayacağı için tavsiye edilir. Beşikler ise hem alan daralması ve hem de çocuğun iradesi dışında bir mobilya çeşididir.

Yer yatakları geniştir ve çocuk için ferah bir ortam hazırlar. Çocuk dilediği zaman yatak, dilediği zaman bu yataklar üzerinde oyun oynar. Beşikler ise sanki bir kafes ve parmaklıklar gibi çocuğu çevreler.

 

Firmamız Tarafından Yapılan Yer Yatağı ve Montessori Yatak Kenar Koruma Özellikleri:

Montessori Kenar Koruma ile Daha Güvenlidir

 
Yer yatakları zemine yakın olduğu için ve tamamen süngerden olduğundan çocuklar için bir tehlike arz etmez. Düşme, çarpma gibi sorunlarla karşılaşmaz. Montessori yatak koruyucu ile çocuklarınıza daha rahat ortam sağlayabilirsiniz.

Sağlıklıdır

Montessori yatak koruma minderi ve yatakta kullanılan malzemeler kumaş, sünger ve elyaftan ibarettir. Demir ve yay gibi materyal içermez. Demir insan sağlığı için zararlı olması sebebi ile çocuklar için de uzmanlar tarafından tavsiye edilmez. Yatak ve yan korumaların kılıfında kullandığımız kumaş %100 pamuklu işlem yapılmamış doğal kumaştır. Süngerler ve yan korumalar 32 DNS kalitesinde süngerlerden yapılmaktadır.

Özel Ölçü Yatak ve Koruma Minderi

Müşteri talebi doğrultusunda, istenilen ölçülere göre yatak ve yan koruma minderi yapmaktayız.

Yıkanabilir Kılıf

Yatak ve koruma minderleri fermuarlı olup yıkanabilir özelliğe sahiptir. Kumaşlar %100 koton olduğu için 20 derece suda yıkanmasını tavsiye ederiz.

Montessori Yatak Kenar Koruyucu Sabitlenebilir

 
Yer yatağın kenarlarına yapmış olduğumuz yan korumalar bağcık yada cırtlama sistemi ile sabitlenebilir özelliğe sahiptir.

Montessori yatak korumalığı sipariş vermek için aşağıdaki linki tıklayabilirsiniz.

 

FİYAT BİLGİSİ VE SİPARİŞ İÇİN TIKLAYIN

Montessori yatak yan koruma minderi 90×190 cm olarak daha çok satışa çıkmış olsa da yukarıdaki SİPARİŞ VER ikonunu tıklayarak özel ölçü sipariş verebilirsiniz.

Yatak kenar koruyucu sünger yani kılıfsız olarak sadece sünger siparişi vermek isterseniz ana menüde sünger sekmesini tıklayarak özel ölçü kenar koruma süngeri sipariş verebilirsiniz.

Montessori yatak yan koruma minderi 90×190 cm ebatlarında standart olarak üretilmiş olsa da özel ölçü sipariş de verebilirsiniz.

Benzer Yazılar

8 Yorum

 1. Merhaba Montessori yatak için cırt cırtlı sizin yaptığınız kenar korumalardan almak istiyorum.
  Kullandığınız kumaş nedir acaba? Yatak 90/190 Fiyatını öğrenebilir miyim?

 2. Merhaba, özel ölçüde iki parça yaptırmak istiyorum fakat sisteme girdiğim ölçüler kabul olmuyor 207×85 uzun taraf
  97×85 kisa taraf ölçülerim bu

  1. Merhaba. Mağaza kısmından fiyat ve bilgi alabilirsiniz. Ölçüleri doğru şekilde girdiğinize emin olunuz.

 3. Montessori yatak yan koruma minderi yapımı için yukarıda verilen alanlara ölçü girmemiz yeterli olacaktır değil mi?

  1. Evet ilgili alanları doldurmanız yeterli olur. Eğer cırtlı olmasını isterseniz her minder için 4 cırt siparişi vermeyi unutmayın.

 4. 120×200 Montessori yatak yaptırdık kenar yastığı lazım fiyat bilgisi alabalirmiyim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir