En iyi bebek yatağı markası bebek gelişimine uygun ve en sağlıklı uyku ortamanı hazırlayabilecek özelliklere sahip yatak satan markalardır. Peki bu detaylar nelerdir?  Bebekler için uyku ilk 12 ay için çok önemlidir. Bu süre içerisinde bebeğin gelişimi sağlanacağı için tercih edilen yatak ve markasına dikkat edilmelidir. Tercihinizi yapmadan önce size uygun olan yatağı bulmanız gerekiyor. Ardından en iyi bebek yatağı için marka tercihinizi yapmanız daha kolaydır.

Bebek Yatağı Sünger mi Yaylı mı Olmalı?

Öncelikle piyasada üç farklı tipte bebek yatağı bulunmaktadır. Visko, pamuk ve bambu yataklar piyasada sunulan yatak tipleridir. Bunlar arasında visko olanlar uzmanlar tarafından tercih edilmez. En çok tercih edilen yaysız sünger yataklardır. Sadece yatağın içi değil aynı zamanda dış yüzeyi ve kullanılan mekanizmada çok önemlidir. Bu yataklarda içindeki mekanizmaya bakarak ikiye ayrılmaktadır. Süngerli ve yaylı yatak çeşitleridir. Yaylı yataklar iyi gibi dursa da gerekli incelemeler yapıldığında sorun teşkil ettiği ortaya çıkarılmıştır. Henüz tam gelişimini tamamlamayan bebeklerde yayların omurgaya zarar vermesinden dolayı bu tercih doğru bir karar olarak kabul edilmiyor. Sünger yataklar tercih edilen ve en çok tavsiye edilen yatak tipidir. Ancak ucuz ve kalitesiz sünger yataklar sağlıksız olmasından dolayı kabul edilmiyor. Sünger yatakların da birbirinden farklı olan sertlik düzeyleri vardır. Mesela aşağıda örnek olarak sunduğumuz iki tür yatağı inceleyerek fikir edinebilirsiniz.

Solda müşterimizden gelen, beşik ve karyola içinden çıkan yatak örneği sağda firmamız tarafından imalatı yapılan sünger bebek yatağı resmi bulunuyor. Bu iki yatak arasındaki bir kaç farkı şöyle sıralayabiliriz:
1. Soldaki yatak polyester ve oldukça ucuz astardan yapılmış. Firmamızın yatakları ise %100 pamuklu kumaştan yapılmaktadır.
2. Soldaki yatakta kullanılan sünger en ucuz ve kalitesiz olan, omuz vatkasında kullanılan bulaşık süngerinden daha kalitesiz süngerdir. Firmamız gri süngerin en kalitelisi olan 32 DSN süngeri kullanmaktadır.
3. Müşteriden gelen yatakta elyaf kullanılmamış, firmamızın ürettiği yataklarda sünger çevresi elyaf ile sarılmaktadır.
4. Yatak kılıfı fermuarsızdır. Firmamızın yatağı fermuarlıdır, yıkanabilir özelliğe sahiptir.
5. Soldaki yatakta işçilik oldukça kalitesizdir, Firmamızın yatağında oldukça dikkatli bir emek sarf edilmiştir.
En sağlıklı bebek yatağı
Bebekler için en ideal yaysız sert sünger bebek yataklarıdır. Hem yıkanabilir kılıfları ve hem de sağlıklı olmaları sebebi ile yaylı yataklardan daha avantajlıdır.

Tercih edeceğiniz bebek yatağı süngerden olmalı ancak tavsiye edilen değerlere çok dikkat edilmelidir. Dansite değerinin 28-32 numara (yani dansite) olmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca kalınlığın 10 cm olması da çok önemlidir. Bu konuda piyasada sadece sünger yatak sunan çok model olmadığını bilmelisiniz. Firmamız tarafından kaliteli dokuma kumaşlardan yapılan sünger yataklar oldukça sağlıklıdır. Fermuarlı olduğu için yıkanabilir. Kullanılan kumaşlar %100 pamuklu boyasız kumaşlardır.

Gelelim marka konusuna.. Ülkemizde bebek yatağı yapan firmaların neredeyse tamamı yaylı yatak üretmektedir. Uzmanlar ise içinde metal ve demir yaylar bulunan yatakları tavsiye etmiyor. Bununla beraber çok kaliteli beşik markaları, bebek odası takımı satan markaların beşikleri içinden çıkan yataklar da yaylı olup genellikle çok kaliteli olmuyor. Ebeveynler daha çok alacakları beşik, karyola yada dolapların kalitesini inceliyor. Halbuki bebeğin sağlığını ilgilendiren kısım yataktır. En iyi markanın da mobilyalarını alsanız, yatak kalitesiz ise bebeğe ne faydası olacak? Mobilyalar sadece size güzel görünecek. Size tavsiyemiz, en iyi markadan ürün alayım derken kalitesiz yatak alarak bebeğin sağlığına zarar vermeyin. Bu noktada Türkiye’nin en iyi firmaları dahi bebek yatağında yay ve dış kısmında polyester kumaş kullandığını hatırlatmak isteriz.

En iyi bebek yatağı nasıl olmalı sorusunun cevabını artık biliyorsunuz. Full ortapedik içinde sünger bulunan yataklar bebekler için çok doğru tercihler olarak karşınıza çıkacaktır. Tabi talep ettiğiniz yatak çeşidi birçok marka tarafından sunulmaktadır. Ancak fiyat aralıkları farklı olabiliyor.

Bu konuda firmamız Marmara Koltuk en iyi bebek yatağı imalatı yapan firmalardan biri olduğun unutmayın. Bunun sebebi, ürettiğimiz bebek yataklarında süngerden başka herhangi bir yay yada metal aksam bulunmuyor. Bununla beraber süngerin dış kısmı elyaf ile kaplıdır. Kullandığımız kumaş ise piyasada çokça bulunan polyester-naylon yatak kumaşlarından değil pamuklu ham ve boyasız kumaşlardandır. Fermuarlıdır ve yıkanma özelliğine sahiptir.

Benzer Yazılar

4 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir