Koltuk Döşeme Kumaşları

Koltuk döşeme kumaşları, yaşam alanlarının konfor dolu bir yapıya sahip olması adına tahmin edildiğinden çok daha ayrı bir öneme sahiptir. Aynı zamanda ev ortamında genel dekorasyonun bütünlük bir yapıya sahip olması, estetik kaygıların giderilmesi ve etkili bir dış görünümün sağlanması için de döşeme kumaşlarına önemli rol düşer.

Özellikle modern veya klasik çizgilerin ön plana çıktığı yaşam alanlarında koltuk döşeme kumaşları estetik anlamda belirleyici bir role sahiptir. Bununla birlikte özgün parçalar üzerine tasarlanan ev dekorasyonlarında da özel konseptin ortaya çıkarılabilmesi için döşeme kumaşı tercihinde bulunurken yeteri kadar dikkatli olunmalıdır.

Koltuk Döşeme Kumaşları Nedir, Ne İşe Yarar?

Koltuk döşeme kumaşları; tekil koltukların ya da takımların dış yüzeyini boydan boya kaplayan kumaşlardır. Birçok çeşide ev sahipliği yapan döşeme kumaşlarının temel olarak iki farklı işlevi bulunur. Başta salonlar ve oturma odaları olmak üzere etkili bir konforun sağlanması ve buna paralel olarak genel ev dekorasyonuna koltukların uygun taşıması söz konusu iki işlevdir.

Koltuk Döşeme Kumaşları Çeşitleri

Koltuk döşeme kumaşları çeşitleri son derece geniş bir yelpazeye sahiptir. Yapısal özelliklerine göre kategorize edilebilen döşeme kumaşları aynı zamanda renk, doku ve desen özelliklerine göre de ayrılabilir. Bu noktada doğru bir tercihte bulunarak ev konforunu en estetik görünümle süslemek için kişisel taleplere önem verilmesi birinci öncelik olmalıdır.

Aynı zamanda koltuk döşeme kumaşları çeşitleri hakkında da yeterli bilgi sahibi olmak son derece önemlidir. Koltuklar için özel olarak geliştirilen döşeme kumaş çeşitleri genel hatlarıyla şu şekilde sıralanabilir:

 • Şönil
 • Kadife
 • Keten
 • Tay Tüyü
 • Deri
 • Suni Deri
 • Gabardin
 • Flok Süet
 • Akrilik
 • Moher
 • Alkantara

Gibi kumaş çeşitleri günümüzde en ön plana çıkan türlerdir. Tüm bu çeşitler farklı renk ve model seçenekleriyle sunulabildiği gibi bazı durumlarda zemin ya da dış yüzey kumaşı olarak da kullanılabilmektedir.

Koltuk Döşeme Kumaşları Özellikleri

Koltuk Döşeme kumaşları özellikleri her bir kumaş türüne göre farklılık gösterir. Burada döşeme kumaşlarının yapısal özellikleri kadar kullanıcı talepleri de büyük önem arz eder. Kadife kumaşlar yumuşak ve son derece hacimli bir görünüm vadederken, büyük oranda zemin kumaşı olarak kullanılır.

Kadife kumaşların aksine keten kumaşlar daha güçlü ve dinamik özelliklere sahip olmaları nedeniyle dış yüzeyler için uygunluk taşır. Bunlara paralel olarak sabit koltuklarda uzun süreli dayanıklılık talebinde bulunanların şönil kumaşlara, estetik taleplerini en yüksek düzeyde karşılamak isteyenlerin ise alkantara kumaşlara yönelim göstermesi önerilir.

Koltuk Döşeme Kumaşları Fiyatı

Koltuk döşeme kumaşları fiyatı kapsamında temel belirleyici tahmin edileceği üzere tercih edilen kumaşın türüdür. Aynı zamanda uygulama yüzeyi de yine belirleyici unsurlar arasında ön plana çıkanıdır. Hemen her türden bütçe talebine karşılık verebilecek döşeme kumaşları bulmak mümkün olduğu gibi yine bu noktada da belirleyici olan en temel durum, kişisel talepler ve istekler olacaktır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.