Baza kaplama kumaşı

Başa döşeme kaplama, bazaların uygun kumaşlarla kaplanması işlemidir. Günümüzde kullanılmakta olan farklı türde baza olduğundan, seçilecek kumaşın boyutu ve nitelikleri ilgili bazaya uygun olmak durumundadır. Yatakların alt kısmında kullanılan bazalar hem yatağın yüksekliğini arttırır hem de bir sandık işlevi görür. Bu nedenle artık çoğu yatakta baza kullanıldığı görülmektedir. Yatakta kullanılan bazaların yanı sıra koltuklarda da bazaların kullanıldığı bilinmektedir.

 

Koltuk keten kumaşları renkleri

 

Genellikle işlevsel nedenlerden ötürü tercih edilen bazalar oldukça sert ürünlerdir. Dolayısıyla baza kenarı kaplama ya da baza döşemesi kaplama gibi durumlarda bazanın sertliğine uygun kumaş tercih edilmelidir. Kullanıma bağlı olarak deforme olmayacak kumaşlarla kaplanan bazalar çok daha efektif bir şekilde kullanılabilmektedir. Bu nedenle baza döşemesinin kaplanması esnasında uygun kumaş tercih edilmeli ve profesyonel bir kaplama işlemi gerçekleştirilmelidir. Genellikle deri ve micro fiber kumaşların baza kaplamalarında tercih edilen kumaş türleri olduğunu söyleyebiliriz. Her iki kumaş da dış darbelere karşı oldukça dayanıklıdır.

Döşemelik keten kumaşları

Baza Kılıfı Değiştirme

Bazalarda tercih edilen kılıflar, bazanın çok daha hijyenik bir şekilde kullanılması adına önemlidir. Genellikle baza yatak başlıklarında estetik ve şık kılıfların kullanıldığı görülmektedir. Bunun yanı sıra baza kısmında da kılıf kullanılabilir. Yatak bazası kaplama işlemi kadar baza kılıf değiştirme işlemleri de bir hayli önemlidir. Uzun süreli kullanım sonrasında baza yatak başı ve baza kılıfı değiştirilerek yeni bir kaplama yapılmalıdır.

 

Keten koltuk kumaşları

 

Bu sayede hem bazanın uzun ömürlü kullanımı sağlanabilir hem de çok daha hijyenik bir görünüm elde edilebilir. Bu noktada belirtmek gerekir ki baza kumaş kaplama fiyatları birbirinden oldukça farklıdır. Kullanılan kumaşın nitelikleri, kumaş boyutu, kumaşın rengi; fiyatları doğrudan etkileyen hususlar arasında yer alır. Baza için uygun nitelikte olan kumaşlar ile baza kılıfı değiştirme işlemleri hızlı, kolay ve pratik bir şekilde yapılabilir.

 

Baza Kaplama Kumaşı

Micro fiber kumaş, çoğunlukla baza etrafı kaplama işlemlerinde kullanılan kumaş türüdür. Pürüzlü ve kaba dokusu ile ev tekstilinde sıklıkla tercih edilen micro fiber kumaş, oldukça dayanıklı bir kumaş türü olarak bilinir. Doğal bir iplik olan micro fiber ipliği, pamuktan sonra dünyada ikinci sırada yer alır. İmalatı yapılan en ucuz iplik türü olarak bilinen micro fiber ipliği, doğal yapısı sayesinde ürünlerin altın ve ipeksi bir görünüm elde etmesini sağlar.

Baza kenarı kaplama başta olmak üzere pek çok alanda micro fiber kumaşın kullanıldığı görülmektedir. Dayanıklılığı ile ön plana çıktığı için bazalar için ideal kumaş türleri arasında yer alır. Uzun süreli kullanımda hasar görmez, estetik bir görünüme sahiptir. Nefes alan bir kumaş türü olmakla birlikte ısı geçirmez.
Deri baza kaplama işlemleri için tercih edilen deri kumaş, micro fiber kumaştan sonra kullanımı en yaygın kumaş türüdür. Birçok farklı hayvan derisi ve doğal ipliklerin harmanlanmasıyla oluşturulan deri kumaş, kaliteli bir forma sahipse bazanın oldukça özel bir görünüm elde etmesini sağlar. Deri kumaş, micro fiber kumaş gibi dayanıklıdır. Bu sayede uzun süre kullanımı mümkün kılar.

Bunun yanı sıra yumuşak bir dokuya sahiptir. Yüzeyinde yer alan gözenekler, hava geçirgenliğini arttırır. Şık, estetik ve lüks bir görünüm sunar. Bu nedenle baza kaplamalarında sıklıkla deri kumaşın kullanıldığını söylemek mümkündür.

 

Döşemelik keten kumaş renkleri

 

Eski Baza Kaplama Fiyatları

Bazaya kumaş kaplama işleminin fiyatları değişkenlik gösterebilir. Burada önemli olan insan gücünün ne kadar kullanıldığıdır. Özellikle eski bazalara kaplama işlemlerinde var olan kumaşın çıkarılması gereklidir. Bu ise fazladan bir emek anlamına gelir. Öte yandan kullanılan kumaşın kaliteli olup olmaması da fiyatlar üzerinden doğrudan etkilidir. Bu hususların tamamı düşünüldüğünde, baza deri kaplama fiyatları, baza kaplama ücretlerinin değişiklik gösterdiği görülecektir.

 

Tek renk döşemelik kumaşlar

 

Baza Kumaş Kaplama

Baza kumaş kaplama, son zamanlarda sıklıkla tercih edilen hizmetler arasında yer alır. Bazanın kumaşı eskidiğinde estetik görünümünü de kaybedecektir. Bu durum özellikle koltuk bazalarında kendisini belli eder. Bunun yanı sıra yatak bazalarında da şık ve lüks görünüm her zaman oldukça önemlidir. Yatak bazalarında bazanın tek kişilik ve çift kişilik olup olmadığı önemli olduğundan, baza kaplama öncesinde bu husus göz önünde tutulmalıdır.

Tek kişilik baza kaplamak için kumaş kullanılarak baza kaplama işlemleri gerçekleştirilebilir. Tek kişilik bazalarda çok daha az kumaşa ihtiyaç duyulduğundan çift kişilik baza kaplama işlemlerine göre çok daha uygun bir maliyete sahiptir. Baza kaplamanın yanı sıra karyola kumaş kaplama işlemleri de bu minvalde değerlendirilebilir. Eskiyen, yıpranan karyola kumaşları profesyonel bir şekilde değiştirilerek çok daha yeni ve hijyenik bir karyolaya ulaşmak olanaklıdır.

 

Siparis ver

Benzer Yazılar

Bir Yorum

  1. Merhaba kolay gelsin tek kişilik baza kaplatmak istiyorum ve çift kişilik kaplatma fiyat öğrenmek istiyorum

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir