Koltuk döşeme istanbul

Koltukçu ve koltuk döşeme sanatı hakkında
Koltuk döşeme işi son zamanlarda etkisi kaybeden bir sektör oldu. Çünkü koltuklar artık eskisi kadar kaliteli yapılmıyor. Dünya genelinde tüketim miktarları artırıldı. Ve maalesef bizim ülkemizde aşırı tüketici bir toplum haline geldi. Bu durum mobilya ve koltuk sektörüne de yansıdı. İnsanlar ucuz bir koltuk takımı alıp, birkaç sene sonra onu atıyor ve yenisi alıyor. Atmak zorunda kalıyor çünkü koltuğun iskeletinde oynamalar başlıyor. Kumaşı yıpranıyor ve salmalar yapıyor. Süngeri deforme oluyor. Örnekleri çoğaltabiliriz. Şu an ucuz fiyata satılan bir çok koltuk ve oturma grupları 2. bir taşınmaya dayanmıyor. Zayıf iskeletler ve 2. Kalite kumaşlar kullanılarak döşenmiş koltukların ömrü de uzun olmuyor.

koltuk-doseme-istanbul

Fakat bu durumu kendimiz hazırlıyoruz. Toplum olarak ucuz koltukçu arıyoruz. İnternet üzerinden koltuk siparişi veren bir çok kişi koltuğun nasıl döşendiğine, ne kumaş kullandığına yada ne ağacı kullandığına bakmıyor bile. Örnek verecek olursak: İyi bir döşemelik kumaşın ortalama fiyatı 20-25 liradır. İyi bir sünger plakası 200 liradır. Ve gürgen iskelet ile yapılmış bir koltuk takımının maliyeti 500 liradır. Bir koltuk döşeme işinde 30 metre kumaş kullanıldığını farz edersek 600 lira kumaş, 200 lira sünger, 500 lira iskelet ve 200 lira da diğer malzemeler ve 200 lira da nakliye masrafları diyelim. Bu doğrultuda sadece maliyet 1700 lira yapıyor. Dükkan masrafları ve koltuk döşeme emeğinin hakkı haricinde çıkan maliyet budur. Ama internette yada sokak aralarında satılan koltukların fiyatını 1000 lira civarında görmeniz mümkün. Tabii burada koltuk döşemesinde kullanılan malzemelerin hangi kalite olduğuyla ilgili sorular gelmesi gerekir. Atalarımızın dediği gibi, ucuz etin yahnisi yavan olur. Kimse iyilik yapmak için zararına satış yapmaz. Elbette çeşitli zamanlarda reklam ve tanıtım amaçlı koltukçuların yaptığı kampanyalar olabilir. Bu bir istisnadır. Fakat sürekli satışlarda bu tür fiyatlara koltuk satılmasında bir çok şüpheli durum vardır. Yazımızın başında da dediğimiz gibi koltuk döşeme işi eskisi kadar yaygın değil. Çünkü önceki devirlerde mobilya sektörü henüz atölye imalatı yapıyordu. Fabrikalaşmamıştı. Şimdi, fabrikalar ve seri üretimler sanatı da yok etti. Bu da koltuk döşemeciliği yapan bir çok esnafın işini baltaladı. Bu durum avantajları ve dezavantajlarıyla farklı bir platformda tartışılabilir. Fakat dediğimiz gibi artık döşemecilik ve koltuk döşemesi popüler bir meslek değildir.

koltuk-doseme

 

Koltuk tamiri, evinizde kullanmakta olduğunuz ve hala sağlam koltuğunuzun iskelet kısmında, sünger yada kumaş kısmında gerekli tamiratın yapılması ve ilgili kısmın değiştirilmesidir.

Her sektörde ve her üründe tamir ve servis olduğu gibi koltuk ve mobilyalarında çeşitli servis ve tamiratı mümkündür. Değerini yitirmemiş ve halihazırda kullanıma uygun olan bütün eşyalar gibi koltuklar da yenilenerek güzelleştirilebilir.

Koltuk döşeme konusunda bilinçli olun.

Koltuk tamiri yaptırmadan önce dikkat etmeniz gerek bazı konular olduğunu unutmayın. Bunlardan birincisi müraacat edeceğiniz döşeme ustasıdır. Eğer yanlış bir tercih yaparsanız koltuğunuz eski halinden daha kullanışsız hale gelme ihtimali olduğundan dolayı, eşyalarınız işinde ehil, tecrübeli ve işçilik konusunda usta olan döşemecileri tercih edin. Bu konuda daha önce yapmış olduğu ürünler ve referansları inceleyebilirsiniz.

koltuk döşemeci

İkinci konu tamir yaptırmak istediğiniz koltuk takımının tamire değer olması gerekmektedir. Daha basit bir ifade ile, ekonomik rakamlarla aldığınız ve çok kaliteli olmayan koltuk takımlarını tamir ettirmeye çalışmak sizin için bir zarar olur. O sebeple koltuk tamiri fiyatı hakkında bilgi alırken iyi hesap yapmalısınız. Örnek verecek olursak: 1500 TL ödeyerek aldığınız koltuk takımına 1000 TL vererek tamir yaptırmak isabetli bir karar olmaz. Fakat bazı durumlarda mobilya firmaları çeşitli kampanyalar yaparak düşük fiyata koltuk yada kanepe satabiliyor. Bu sebeple koltuk döşeme işi ile ilgili olarak kanepe tamiri, berjer tamiri, sandalye tamiri ve koltuk tamiri yaptırmaya karar vermeden önce bir ustaya danışmanızda fayda var.

koltuk tamiri

Koltuk tamiri firmaları İstanbul’da ne yazık ki eskiye nazaran çok fazla yok. Bunun en büyük sebepleri önceki dönemlerde üretilen el işçiliği ile yapılmış koltuk modelleri artık çok az. Şimdi daha çok fabrikasyon üretim ve seri üretim dediğimiz şekilde modern tarz koltuklar revaştadır. Bu tarz ürünlerin de koltuk tamiri fiyatı koltuğa göre yüksek gelmektedir.

Marmara Koltuk Döşeme olarak tecrübeli ve hoş görülü ustalarımızın fikirlerinden ücretsiz faydalanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken şey İstanbul Şişli Mecidiyeköy’de bulunan firmamıza kadar gelerek bir bardak çayımızı içmenizdir.

Koltuk tamiri ve her türlü koltuk hizmeti verdiğimiz İstanbul ilçeleri şu şekildedir:

Adalar ilçesi,
Arnavutköy ilçesi,
Ataşehir ilçesi,
Avcılar ilçesi,
Bağcılar ilçesi,
Bahçelievler ilçesi,
Bakırköy ilçesi,
Başakşehir ilçesi,
Bayrampaşa ilçesi,
Beşiktaş ilçesi,
Beykoz ilçesi,
Beylikdüzü ilçesi,
Beyoğlu ilçesi,
Büyükçekmece ilçesi,
Çatalca ilçesi,
Çekmeköy ilçesi,
Esenler ilçesi,
Esenyurt ilçesi,
Eyüp ilçesi,
Fatih ilçesi,
Gaziosmanpaşa (GOP)ilçesi,
Güngören ilçesi,
Kadıköy ilçesi,
Kağıthane ilçesi,
Kartal ilçesi,
Küçükçekmece ilçesi,
Maltepe ilçesi,
Pendik ilçesi,
Sancaktepe ilçesi,
Sarıyer ilçesi,
Silivri ilçesi,
Sultanbeyli ilçesi,
Sultangazi ilçesi,
Şile ilçesi,
Şişli ilçesi,
Tuzla ilçesi,
Ümraniye ilçesi,
Üsküdar ilçesi,
Zeytinburnu ilçesi

Bu yazımızda size koltukçu ve döşemecilik hakkında bilgiler verdik. Hala atölye tarzı çalışan ve İstanbul‘da bulunan Marmara Koltuk müşterisine özel renk ve desenlerde, zengin kumaş kartelası ile hizmet vermektedir. Sizleri firmamıza davet ediyoruz.

Not: Koltuk kaplama, koltuk döşeme gibi koltuk tamiri hizmetleri veren firmamızın atölyesi Şişli’de olup, İstanbul’un bütün ilçelerine servisi bulunmaktadır.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir