Koltukçu

328 defa okundu Yorumlanmadı kategorisinde, tarihinde yayınlandı

Koltukçu ve koltuk döşeme sanatı hakkında
Koltuk döşeme işi son zamanlarda etkisi kaybeden bir sektör oldu. Çünkü koltuklar artık eskisi kadar kaliteli yapılmıyor. Dünya genelinde tüketim miktarları artırıldı. Ve maalesef bizim ülkemizde aşırı tüketici bir toplum haline geldi. Bu durum mobilya ve koltuk sektörüne de yansıdı. İnsanlar ucuz bir koltuk takımı alıp, birkaç sene sonra onu atıyor ve yenisi alıyor. Atmak zorunda kalıyor çünkü koltuğun iskeletinde oynamalar başlıyor. Kumaşı yıpranıyor ve salmalar yapıyor. Süngeri deforme oluyor. Örnekleri çoğaltabiliriz. Şu an ucuz fiyata satılan bir çok koltuk ve oturma grupları 2. bir taşınmaya dayanmıyor. Zayıf iskeletler ve 2. Kalite kumaşlar kullanılarak döşenmiş koltukların ömrü de uzun olmuyor.

koltuk-doseme-istanbul

Fakat bu durumu kendimiz hazırlıyoruz. Toplum olarak ucuz koltukçu arıyoruz. İnternet üzerinden koltuk siparişi veren bir çok kişi koltuğun nasıl döşendiğine, ne kumaş kullandığına yada ne ağacı kullandığına bakmıyor bile. Örnek verecek olursak: İyi bir döşemelik kumaşın ortalama fiyatı 20-25 liradır. İyi bir sünger plakası 200 liradır. Ve gürgen iskelet ile yapılmış bir koltuk takımının maliyeti 500 liradır. Bir koltuk döşeme işinde 30 metre kumaş kullanıldığını farz edersek 600 lira kumaş, 200 lira sünger, 500 lira iskelet ve 200 lira da diğer malzemeler ve 200 lira da nakliye masrafları diyelim. Bu doğrultuda sadece maliyet 1700 lira yapıyor. Dükkan masrafları ve koltuk döşeme emeğinin hakkı haricinde çıkan maliyet budur. Ama internette yada sokak aralarında satılan koltukların fiyatını 1000 lira civarında görmeniz mümkün. Tabii burada koltuk döşemesinde kullanılan malzemelerin hangi kalite olduğuyla ilgili sorular gelmesi gerekir. Atalarımızın dediği gibi, ucuz etin yahnisi yavan olur. Kimse iyilik yapmak için zararına satış yapmaz. Elbette çeşitli zamanlarda reklam ve tanıtım amaçlı koltukçuların yaptığı kampanyalar olabilir. Bu bir istisnadır. Fakat sürekli satışlarda bu tür fiyatlara koltuk satılmasında bir çok şüpheli durum vardır. Yazımızın başında da dediğimiz gibi koltuk döşeme işi eskisi kadar yaygın değil. Çünkü önceki devirlerde mobilya sektörü henüz atölye imalatı yapıyordu. Fabrikalaşmamıştı. Şimdi, fabrikalar ve seri üretimler sanatı da yok etti. Bu da koltuk döşemeciliği yapan bir çok esnafın işini baltaladı. Bu durum avantajları ve dezavantajlarıyla farklı bir platformda tartışılabilir. Fakat dediğimiz gibi artık döşemecilik ve koltuk döşemesi popüler bir meslek değildir.

koltuk-doseme

Bu yazımızda size koltukçu ve döşemecilik hakkında bilgiler verdik. Hala atölye tarzı çalışan ve İstanbul‘da bulunan Marmara Koltuk müşterisine özel renk ve desenlerde, zengin kumaş kartelası ile hizmet vermektedir. Sizleri firmamıza davet ediyoruz.

Not: Koltuk kaplama, koltuk döşeme gibi koltuk tamiri hizmetleri veren firmamızın atölyesi Şişli’de olup, İstanbul’un bütün ilçelerine servisi bulunmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Antika koltuk tamiri başlıklı makalemizde antika koltuk, antika koltuk döşeme ve antika koltuk kaplama hakkında bilgiler verilmektedir.

REKLAM REKLAM
Yorum Yaz